HOMEJazda na rowerze – zyskaj zdrowie już teraz

Jazda na rowerze – zyskaj zdrowie już teraz

Wraz z nadejściem ciepłych dni coraz więcej osób wybiera aktywne formy spędzania czasu. Chodzimy na spacery, biegamy, czy też jeździmy na rowerach. Ostatnia z wymienionych czynności wpływa na poprawę kondycji i lepsze samopoczucie. Rowery działają pozytywnie na mięśnie ud, łydek, a także grzbietowe. Dzięki regularnemu uprawianiu tej dziedziny rekreacji, wzmacniamy swoje serce.

jazda na rowerze

Dodatkowo poprawia się funkcjonowanie układu krążenia. Dlatego lekarze zalecają jazdę na rowerze osobom z nadciśnieniem tętniczym i zmianami miażdżycowymi. Wycieczki rowerowe korzystnie działają na dotlenianie organizmu, między innymi na lepszy transport tlenu do mięśni. Jeśli tlen dociera do pracujących mięśni w wystarczających ilościach, unikamy jakże nieprzyjemnych zakwasów. Nasze płuca również zyskają na jeździe rowerem. Zwiększa się, bowiem, ich pojemność. To z kolei wpływa na poprawę kondycji, która to przydaje się na co dzień. Podbiegnięcie do autobusu albo wejście po schodach nie będzie nam sprawiało problemu. Letnie dni idealnie nadają się na spędzanie jak największej ilości czasu na zewnątrz, na świeżym powietrzu. Jedną z ciekawych forma aktywności jest jazda na rowerze. Przed początkiem sezonu dobrze jest zakupić sprzęt.

Jazda na rowerze jest szczególnie dla odkrywców nowych tras, raczej poza zasięgiem ścieżek rowerowych. Na takim sprzęcie można zwiedzać wiejskie ścieżki pełne wybojów. Pomaga on w przemierzaniu ścieżek wybrukowanych kocimi łbami, jakie gdzieniegdzie jeszcze się zdarzają. Dobre amortyzatory powodują, że praktycznie nie czujemy pod stopami opisywanych niedogodności. Możemy się cieszyć oglądaniem krajobrazów, nie zwracając zbyt wielkiej uwagi na nierówności drogi. Rowery górskie są także wygodne. Mają dostatecznie szerokie siodełko, ale też nie za szerokie, by nie przeszkadzało podczas jazdy. Przerzutki pozwalają dostosować nacisk na pedały. Dzięki nim nasze mięśnie odczuwają zmęczenie w mniejszym stopniu. Stopy również mogą odpocząć, szczególnie jeśli mamy pedały typu SPD.